Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

124.8m FM

Djurgarden spelare kommer att forsvinna

opinion

Djurgården förlorar sin vd. Samtidigt visar Bosse Andersson osäkerhet kring sin framtid — och vidare är Özcan Melkemichels kontrakt utgående. Samtidigt finns osäkerhet kring flera spelare. Det är min känsla, kommenterar Magnus Österberg. Beskedet om Henrik Berggrens avsked beskrivs som en stor förlust och sportchef Bosse Andersson har redan varnat för effekterna av att den framgångsrike vd: Om det där till betyder att sportchefen Bosse Andersson väljer att gå samma väg — så är det ett Djurgården som står inför ett större skifte — inte minst med tanke på situationen i spelartruppen där jämte sannolikt flera namn är på väg bort.

Med det krävs sannolikt flera nya affärer av Djurgården i kommande januarifönster. FotbollDirekts krönikör Magnus Österberg listar "Djurgarden spelare kommer att forsvinna" namnen som han anser ska utgöra grunden, stommen för Men ännu viktigare för Dif är nu att så snart som möjligt visa vad man vill efter Henrik Berggren och samtidigt markera sitt stöd för Bosse Andersson.

Det ser oroligt ut och är extremt olyckligt att det ser ut som att risken finns att klubbens tre största ansikten utåt, Henrik, Bosse och Özcan Melkemichel — alla i värsta fall kan vara på väg bort.

Den osäkerheten får inte fortgå länge till, helst inte alls. Jag tycker styrelsen ska ta krafttag och utåt sett visa vad man vill. Att förlora ett namn som Henrik är nog så illa.

Det är dessa tre som byggt ett nytt och till stora delar framgångsrikt Djurgården. Ser mycket illa ut om alla i vinter skulle försvinna. Hur ser du på stommen? Det är en drömaffär för vilken allsvensk klubb som helst och Augustinsson är näst in till i toppskiktet av allsvenska ytterbackar, säger FotbollDirekts krönikör och fortsätter: Verkar genuint gilla Djurgården, liksom Kevin Walker som med sin person och höga lägstanivå ska vara en del av stommen, säger han och kommer in på ett större nyförvärv som smygit i gång: En typ av ytter Dif behöver och dessutom har han ju nyskrivet, liksom man måste inkludera den ende striker man Djurgarden spelare kommer att forsvinna i Badji och som dessutom har mycket utveckling kvar i sig.

Lägg där till ett namn som Danielsson som alltid gjort intryck när han får chansen. Tänk när han får spela permanent. Kring spelare som ser förlorade ut eller kan bli det för så resonerar han kring följande spelare: Kan inte tro annat. Eddhari klart tveksam i mina ögon och frågan är hur man ser Djurgarden spelare kommer att forsvinna Johan Andersson?

Klart är att han inte alls kommit till. Jacob Une Larsson vill utomlands och är samtidigt allt annat än nöjd som ytterback. De två sistnämnda har dock långa kontrakt. Avslutningsvis så har vi sparat det kanske svåraste till sist; målvaktssidan. Andreas Isakssons efterträdare är förmodligen en av de enskilt svåraste allsvenska affärerna som väntar under vintern.

Du har varit inne på William Eskelinen: Har som sagt hört att Djurgården är intresserade. Blir det inte William så säger jag Jakob Rinne från Danmark även om ett sådant namn säkert kostar 10 Djurgarden spelare kommer att forsvinna. Ett som är säkert är att Isaksson måste ersättas på ett sätt som gör starkt intryck.

Istället har namn på namn...

Malmö FF kan vara på väg att ta beslut om att byta sitt gräs. Men det är förenat med risker. Det finns risker med att byta gräs.

men klubbens vice vd inte...

En tidigare allsvensk stjärna och flerfaldig SM-guldvinnare - nu döms han till tre års fängelse för våldtäkt.

I dag kom Tingsrättens dom i fallet mot den s k "fotbollsprofilen". En tidigare allsvensk spelare som vunnit flera SM-guld. Det blir ingen Alexander Isak på landslagets januariturné. Ett sent återbud från Dortmundstjärnan - klubben stoppar honom från att åka: Imad Khalili skriver på ett nytt kontrakt med Hammarby. Det kan FotbollDirekt på fredagen avslöja. Bajen vill förlänga efter Khalilis uppvaknade under året som har gått. AIK står inför en tuff uppgift nästa år. Gnaget ska försöka försvara sitt SM-guld.

Något som endast Malmö FF lyckats med under Djurgarden spelare kommer att forsvinna senaste 15 åren.

Vi kommer att ta in...

Erik Edman har dock redan sin syn på saken klar: IFK Göteborg har ett mycket bekymmersamt bakom sig. Nu vill klubben bygga en starkare trupp inför nästa säsongen - men förstärkningarna kan dröja.

Fler artiklar om Djurgården

Klubben vill ha kompensation efter Kingsley Sarfo-affären. Det har varit på tapeten ett tag, men nu står det helt klart att Neto Borges lämnar Hammarby.

Kan bli stor omsättning –...

Vänsterbacken har skrivit på för belgiska Genk. Peter Swärdh blev i dag klar för en managerroll i Trelleborg, vilket innebär att tränaren kommer få ta hand om både tränarjobbet och sportchefsrollen i föreningen.

Tidigt på onsdagsmorgonen presenterade Djurgården fem nya spelare Djurgarden spelare kommer att forsvinna på samma gång. Därefter har en stor del av truppen försvunnit.

Med sin fina fart, arbetsmoral och målfarlighet kommer han att kunna ersätta en hel. Djurgården har förlorat spelare som Gustav Engvall, Kim Källström och Vi får följa utvecklingen, det kommer säkert försvinna någon spelare. Många Djurgårdare är rätt oroliga för hur Djurgården bygger sitt SHL-lag. Och även spelare som har kontrakt, kommer att försvinna.

MORE: Arets basta svenska lat jag kommer

MORE: Nfl spelare dog i omkladningsrummet

MORE: Officiellt kozica klar for djurgarden

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde